• Wpisów:886
  • Średnio co: 1 dzień
  • Ostatni wpis:4 dni temu
  • Licznik odwiedzin:62 342 / 1205 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
Brazylijski artysta Tunga, urodzony Jose de Barros Carvalho e Mello, był utalentowanym i eklektycznym twórcą, który pracował w rzeźbie, instalacji, fotografii, poezji i wideo. Jego wielkoskalowe instalacje i rzeźby zawsze były w stanie przekształcić galerie i muzea w zjawiskowe środowisko dzięki najbardziej wszechstronnym materiałom, takim jak plastik, nici i przedmioty z recyklingu.
Jego konceptualne prace są intelektualnie zagadkowe, opierają się pewności i dezorientują publiczność.Tunga wyrażał w swoich pracach głębokie zaniepokojenie stanem środowiska naturalnego

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/04/tunga-jose-de-barros-carvalho-e-mello.html 

 
Praca Jarga Geismara sięga od malarstwa, instalacji, sztuki wideo i wspólnych projektów z artystami z różnych sektorów. Dla niego wszystkie materiały i przedmioty są używane do przekształcania ich w sztukę.W pracach Geismara poruszane są kwestie społeczne; konsumpcjonizmu, materializmu, duchowości człowieka w jego konfrontacji z dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością.Artysta jest otwarty na różne formy sztuki współczesnej, oraz trendy kulturowe i techniki wypowiedzi artystycznych. Stąd zróżnicowanie jego prac od rygorystycznego minimalizmu po sztukę konceptualną i malarstwo.

Więcej prac artysty:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/04/jarg-geismar-minimalism-and-conceptual.html
 

 
Claudio Costa Włoski artysta współczesny czerpiący z awangardy lat siedemdziesiątych. Artystyczna twórczość Costy jest podzielona na kilka różnych okresów. Eksplorował Arte Povera, sztukę konceptualną, paleontologię i sztukę antropologiczną. Tworzył kolaże i asamblaże z wykorzystaniem nowego języka obrazkowego złożonego z elementów symbolicznych odwołujących się do wierzeń ludowych,religii,astrologi i antropologi

Więcej prac artysty:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/04/claudio-costa-contemporary-avant-garde.html
 

 
Bernard Aubertin - Francuski artysta najbardziej znany ze swoich czerwonych monochromatycznych obrazów i skojarzeń z ruchem ZERO. Później jego twórczość ewoluowała w stronę większej dynamiki - stał się znany z podpalania swoich pracy czym zwracał uwagę na ulotność i kruchość ludzkiej kultury i cywilizacji. Artysta często organizował publiczne happeningi w których widownia czynnie uczestniczyła w artystycznym spektaklu.

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/04/bernard-aubertin.html

 

 
Vasco Bendini był włoskim malarzem abstrakcyjnym.
Urodzony w Bolonii, Bendini studiował w Bolońskiej Akademii Sztuk Pięknych . W 1956 r. Uczestniczył w XXVIII Biennale w Wenecji, a następnie w solowej w edycji malarstwa europejskiego.
Jeden z najciekawszych malarzy abstrakcyjnych okresu powojennego łączący podstawy ekspresjonizmu abstrakcyjnego z europejską tradycją abstrakcyjną

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/vasco-bendini-art-informel-european.html

 

 
Ugo Attardi (12 marca 1923 w Sori - 20 lipca 2006 w Rzymie) był włoskim malarzem, rzeźbiarzem i pisarzem.Malował pejzaże,akty kobiet, portrety. Od roku 1950 mieszkał i pracował w Rzymie

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/ugo-attardi-italian-modern-painting.html

 

 
Fernand Toupin (1930, Montreal – 2009 Terrebonne) to abstrakcyjny malarz z Québécois, najbardziej znany jako członek awangardowego ruchu Les Plasticiens.
Jego prace znajdują się w kolekcji National Gallery of Canada

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/fernand-toupin-canadian-abstract.html

 

 
Hugo Longa Urugwajski artysta malarz - jego twórczość odzwierciedla nietuzinkową wyobraźnię,wolność i prostotę. Twórca asamblaży i kolaży, w których pokazuje wyimaginowane magiczne światy zawierające nutę surrealizmu,pop-artu i neo-ekspresjonizmu. Używał mocnych jaskrawych kolorów, gwałtownych i agresywnych pociągnięć pędzla,tworząc szczególnie w swoich kolażach swoistą ikonografię surrealistyczną.

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/hugo-longa-magical-painting-and-surreal.html


 

 
Amilcar Augusto Pereira de Castro brazylijski artysta, rzeźbiarz.
Rozpoczynając karierę jako grafik, de Castro zrewolucjonizował projekt brazylijskich gazet w latach 50., zwłaszcza Jornal do Brasil.
Od lat 60. skupiał się na rzeźbie - był jedną z czołowych postaci brazylijskiego neo-konstruktywizmu. De Castro jest szczególnie znany z dużych, śmiałych, prostych abstrakcyjnych form rzeźbiarskich wykonanych z metalu.

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/amilcar-augusto-de-castro-brazilian-art.html

 

 
Henriette Fauteux-Masse była kanadyjską malarką mieszkającą w Quebecu. Urodziła się w Coaticook początkowo zainteresowała się tańcem. Później zaczęła malować, będąc w dużej mierze samoukiem. Trzy razy odwiedzała Nowy Jork w latach 1946–1948, rozmawiając z artystami i odwiedzając muzea. W 1951 roku otrzymała stypendium rządu Quebecu, które pozwoliło jej studiować w Paryżu z André Lhote.

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/henriette-fauteux-masse.html 

 
Paul-Emile Borduas - malarstwo abstrakcyjne.Paul-Emile Borduas (1 listopada 1905 r. - 22 lutego 1960 r.) Był malarzem Kanadyjskim znanym ze swoich abstrakcyjnych obrazów. Był liderem awangardowego ruchu Automatiste . Borduas miał głęboki wpływ na rozwój sztuki i myśli, zarówno w prowincji Quebec, jak iw Kanadzie.

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/paul-emile-borduas-abstract-paintings_16.html

 

 
Starożytna egipska świątynia w nowojorskim Metropolitan Museum of Art zapewniła oprawę najnowszego pokazu na wybiegu Chanel, kiedy francuski dom mody zadebiutował kolekcją z błyszczącymi tweedami, złotymi ubraniami i odważnymi klejnotami. Wybieg zapoczątkował The Met’s Temple of Dendur tworzący odpowiednią oprawę dla debiutu kolekcji Chanel 2018/19 Métiers d'art . Z myślą o wyszukanych pokazach dyrektor kreatywny Karl Lagerfeld wybrał świątynię z piaskowca, aby stworzyć tło dla prezentacji, a także poinformować o estetyce egipskiego stylu. „Egipska cywilizacja zawsze mnie fascynowała: inspirują mnie pomysły, który urzeczywistniam…”

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/art-fashion-karl-lagerfeld-egyptian.html 

 
Michael Goldberg był amerykańskim artystą najbardziej znanym ze swoich abstrakcyjnych ekspresjonistycznych obrazów i zaangażowania w New York School, która jest również związana z Philipem Gustonem i Willemem de Kooningiem. Dzieła Goldberga cechuje wyrazista praca pędzla i swobodna abstrakcja skojarzeń, łącząca zachodnioeuropejskie tradycje malarskie z filozofią wschodnią i kulturowym rezerwuarem powojennego Nowego Jorku. „Sztuka wymaga spojrzenia i trochę selektywnej kradzieży. Bierzesz trochę stąd i trochę stamtąd, nie zdając sobie z tego sprawy. .”

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/michael-goldberg-action-paintings.html

 

 
Oldrich Kulhanek Czeski malarz, grafik, ilustrator, scenograf i wykładowca. W 1971 roku został aresztowany przez StB (Czechosłowacka Tajna Policja) i uwięziony za "zniesławienie sojuszniczych państw socjalistycznych". Jego grafiki zostały zidentyfikowane jako "ideologicznie niebezpieczne" . Kulhanek spędził miesiąc w więzieniu i był przesłuchiwany regularnie przez następne dwa lata. Nie wolno mu było wydawać.

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/oldrich-kulhanek-graphics.html

 

 
Robert Juniper - Australijski artysta, był nauczycielem sztuki, ilustratorem, malarzem, grafikiem i rzeźbiarzem.
Jest najbardziej znany ze swojego poetyckiego i wizjonerskiego podejście do krajobrazu, szczególnie terenów niezamieszkałych środkowej Australii. Jego pejzaże są psychologiczną i obrazową interpretacją natury, często na pograniczu abstrakcji i kartografii, łącza świat czysto subiektywny z pięknem australijskiej przyrody.

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/robert-juniper-australian-landscapes.html 

 
Urodzona w 1928 roku w Toruniu, zmarła w 1994 w Krakowie. Była jedną z bardziej odrębnych indywidualności w krakowskim środowisku artystycznym.Rudowicz znalazła własną, oryginalną formułę wizualną: podczas pierwszego pobytu we Włoszech zaczęła układać niezwykłej urody kolaże, w których z malarskim spoiwem łączyła drobne nieartystyczne "przedmioty gotowe", znaki pamięci i zarazem precjoza.

W nich również ujawniała szczególną wrażliwość na specyfikę materiału. Wykorzystywała rozmaite gatunki papieru, płotna, fotografie z dalekiej przeszłości, znaczki i kartki pocztowe, fragmenty starych manuskryptów, koronki, elementy biżuterii, gipsowe plakiety, przywodzące na myśl sentymentalny klimat starego kufra, a niekiedy patetyczno-tragiczną aurę "krajobrazu po bitwie", pełnego szarpii i skrzepów.

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/teresa-rudowicz-collage-art.html 

 
Gustav Metzger jest artystą i aktywistą politycznym, autorem koncepcji sztuki autodestrukcyjnej i idei strajku w sztuce. Syn polskich ortodoksyjnych Żydów, w 1939 roku znalazł się w Wielkiej Brytanii.Jednego z największych artystów XX. Gustav Metzger jest artystą i aktywistą politycznym, autorem koncepcji sztuki autodestrukcyjnej i idei strajku w sztuce.Twórca obiektów artystycznych na pograniczu sztuki konceptualnej, instalacji artystycznych i przedstawień performace.

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/gustav-metzger-auto-destructive-art.html 

 
Isaac Witkin zyskał reputację jednego z najbardziej oryginalnych i nowatorskich rzeźbiarzy w epoce nowożytnej.Tworzył duże abstrakcyjne rzeźby ze spawanego metalu, malując je często jaskrawymi kolorami.W latach 70 opracował nowatorską technikę wylewając roztopioną stal na piasek formując abstrakcyjne rzeźby. Technikę tą, i styl nawał "rzeźbiarstwem akcji " - Action Sculpture. Artysta pracował również w kamieniu i brązie .

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/isaac-witkin-new-generation-of-sculptors.html


 

 
Artysta multimedialny, Sigmar Polke,: od malarstwa po fotografię i film, po instalacje i grafiki, praca Polke, która często obejmowała nietradycyjne materiały i techniki, była przede wszystkim ważna z różnych przyczyn - społecznych,politycznych i artystycznych. Krytyka samej sztuki - czasem konfrontacyjna,czasem polemiczna zadawała zawsze poważne pytania dotyczące estetycznych, politycznych i społecznych konwencji.

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/sigmar-polke-pop-art.html

 

 
Lee Mullican urodził się w Chickasha w stanie Oklahoma w 1919 roku i zmarł w Los Angeles w 1998 roku.
Obrazy kalifornijskiego artysty Lee Mullican'a to wyjątkowe eksploracje abstrakcji oparta na treściach, pełna mistycyzmu i powiązań z transcendencją oraz filozofią Buddyjską.Artysta powiedział kiedyś o swoim malarstwie: "Zaangażowaliśmy się w rodzaj medytacji, a dla mnie miało to wiele wspólnego z poznawaniem natury i badaniem koloru,światła i przestrzeni ... Uczyniliśmy ze sztuki rodzaj medytacji".

Zobacz więcej:
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/03/lee-mullican-abstract-art.html

 

 
Hillary Lusanji - Arts Sanjay - młoda artystka z Kenii specjalizująca się w portretach wykonanych ołówkiem i długopisem na papierze. Hillary rysuje od dziecka - jak sama mówi to jej największa pasja i miłość..

Zobacz więcej:
https://milenaolesinska.blogspot.com/p/hillary-lusanji.html

 

 
Carol Rama włoska artystka współczesna.Carol Rama tworzyła sztukę awangardową będącą na peryferiach surrealizmu,dadaizmu i malarstwa abstrakcyjnego. Jej spojrzenie na estetykę i kompozycję obrazu, na rolę przekazu artystycznego sytuuje ją w czołówce awangardy europejskiej. To sztuka dla koneserów,malarstwo które nie szuka uzasadnienia w tradycji i popularnych nurtach, ale uzasadnia się samo poprzez swoją prawdziwość i pasję artysty.

Zobacz więcej :
http://milenaolesinska.blogspot.com/2019/02/carol-rama.html